Abstrakt
Hlavním cílem projektu je vytvořit komplexní návrh ochrany biodiverzity obojživelníků v souvislosti s nově se šířícími invazními patogeny, především nastavení mechanizmů účinné prevence a omezování dopadů nákaz (vytvoření postupů pro záchranné chovy, karanténu a léčbu). Dalším cílem je zefektivnění stávajících a vývoj nových metod detekce patogenů pro rychlé a efektivní vyhodnocení vzorků i možnosti okamžitého uplatnění adekvátních opatření na ochranu obojživelníků.
Základním cílem projektu je návrh komplexního pojetí ochrany obojživelníků (prevence i eliminace negativních dopadů) v souvislosti s nově se šířícími invazními patogeny, na základě využití nejnovějších poznatků a v rámci projektu vyvinutých a ověřených metod i postupů. Základem je vyvinutí a ověření nových metod, které urychlí a zpřesní možnosti včasné detekce patogenů.
Plánujeme dva hlavní výstupy v podobě metodik certifikovaných MŽP ČR:
(i) V4 – Metodika rychlé detekce infekčních onemocnění obojživelníků
(ii) V3 – Metodika komplexní ochrany obojživelníků v souvislosti s nově se šířícími infekčními nemocemi
Partneři projektu:
Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze, zastoupená doc. Ing. Jiřím Vojarem, Ph.D. (hlavní řešitel)
Veterinární a farmaceutická univerzita (VFU) v Brně, zastoupená Mgr. Vojtěchem Balážem, Ph.D.
Státní veterinární ústav (SVÚ) Praha, zastoupený jeho ředitelem, MVDr. Kamilem Sedlákem, Ph.D.
Aplikačním garantem projektu je Ministerstvo životního prostředí ČR
Cíle projektu:
1) V návaznosti na závazky vyplývající z práva EU vytvoření komplexního návrhu ochrany biodiverzity obojživelníků v souvislosti s nově se šířícími invazními patogeny, tj. nastavení mechanizmů účinné prevence a omezování dopadů nákaz včetně postupů pro záchranné chovy, karanténu, léčbu atd. Výstupem bude metodika (NmetS1) určená pro příslušné orgány státní správy (zejména MŽP ČR, SVS, AOPK ČR), z části i pro záchranné stanice, ZOO či chovatele.
2) Zefektivnění stávajících (PCR, qPCR v laboratořích) a vývoj i verifikace nových metod (detekce patogenů přímo v terénu, využití eDNA), umožňující rychlé a efektivní vyhodnocení vzorků. Výstup – NmetS2 řešící zejména metody odběru a analýz vzorků, určená širokému spektru uživatelů (SVS, SVÚ, AOPK ČR, veterinární praxe, prodejci, ZOO a chovatelé).
Plánované výstupy projektu:
Metodika komplexní ochrany obojživelníků v souvislosti s nově se šířícími infekčními nemocemi – NmetS1
Termín dosažení – 12/2022
Metodický materiál zaměřený na komplexní ochranu obojživelníků (volně žijících i v chovech) obsahující: (i) rešerši věnovanou biologii patogenů, jejich rozšíření, dopadům na obojživelníky, způsoby šíření atd.; (ii) metody prevence a ochrany obojživelníků včetně způsobu efektivní spolupráce mezi dotčenými subjekty a přesných postupů v případě výskytu onemocnění u nás. Metodika bude pouze v elektronické podobě (ušetření nákladů, možnost následné aktualizace). Rozsah 60–100 stran včetně příloh.
Metodika rychlé detekce infekčních onemocnění obojživelníků – NmetS1
Termín dosažení – 06/2022
Komplexní protokoly s detaily o správném odběru, skladování a zpracování vzorků včetně interpretace výsledků analýz pro účely detekce nejvýznamnějších infekčních chorob obojživelníků (chytridiomykóza, ranaviry a další dle aktuálních podmínek). Protokoly pro odborné patologické vyšetření, histologii a kultivaci patogenů k jejich přesné identifikaci a archivaci.
Jednotlivé protokoly se budou lišit podle situace, pro kterou má detekce patogenu sloužit (analýza úhynů, preventivní testování v chovech, testování v terénu nebo laboratoři). Součástí metodiky bude rovněž seznam klinických příznaků nemocí a dále doporučované postupy karantény a léčby obojživelníků v zajetí.
Název projektu: Ochrana biodiverzity obojživelníků v souvislosti s invazemi nových infekčních nemocí
Registrační číslo projektu: SS01010233
Doba trvání: 1.3.2020 – 31.12.2022
Příjemce: Česká zemědělská univerzita v Praze - Fakulta životního prostředí
Spoluřešitel: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno - Fakulta veterinární hygieny a ekologie; Státní veterinární ústav Praha
Poskytovatel: TAČR
Program: Prostředí pro život 1
Koordinátor projektu: doc. Ing. Jiří Vojar, Ph.D.
Řešitel za FŽP: doc. Ing. Jiří Vojar, Ph.D.
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Hana Khýrová
Rozpočet projektu za ČZU: 3 498 700 Kč